Každý z nás si jistě moc dobře vzpomíná na časy, kdy každá domácnost vlastnila takový jednoduchý, lehce ovladatelný fotoaparát. Přiblížení či oddálení bylo pasé, s tímto šikovným malým přístrojem se musel fotograf přibližovat nebo vzdalovat od fotografovaného objektu ´, aby docílil požadovaného záběru. Pokud půjdeme ještě dál do historie, mohou si někteří z nás jistě vybarit staré kinofilmové fotoaparáty, do kterých se musel vkládat film. Fotograf si musel vyčkat na noc, kdy teprve mohl vložit duši do této kouzelné krabičky, aby se film neosvítil denním světlem.
Co se týká výbavy, asi nejdůležitějšími byl tzv. Zvětšovák, který nám, umožňuje zvětšovat či změnšovat obraz na kinofilmu v závislosti na tom, jak velmou fotografii ve výsledku chceme. Dále pak samotné chemikálie, které zapříčiní vyvolání filmu a zvěčí nám tak kinofilm. O kolíčcích, nádobkách, odměrkách, samotných fotopapírech, filmech ani nemluvě. Zkrátka a dobře, koníček je to celkem nároční, zvláště v dnešní době, kdy analogové fotoaparáty a jejich doplňky se staly in a firmy na tom chtějí vydělat co nejvíce.
Alternativy na trhu
Jelikož lidstvo opět fotografování na digitální fotoaparát s velmi kvalitními snímky a různými vychytávkami již skoro omrzelo, obchodníci s analogy nyní chytají otěže a vrací se zpátky do sedla. Co tedy dnešní trh nabízí? Stručně řečeno vše. Vše, co by zákazník mohl chtít, je možné koupit. Můžeme si pořídit klasické analogové fotoaparáty. Díky tomu tak staré věci znovu ožívají a získávají šanci na delší život v akci. Mluvíme tu o Flexaretách, Zenitech a jiných analogových fotoaparátech. V neposlední řadě tu máme polaroid. Toto je další typ získání fyzických fotografií, v tomto případě velmi zrychlenou formou. Tyto fotoaparáty měli samozřejmě své boomové období, je to přeci velice praktické a inovativní, když vám vyjede fotka přímo z fotoaparátu a za několik vteřin se na snímku objeví exponovaný objekt. Úžasné! Tento úžas si zasloužil také u dnešní společnosti, kdy nabízí prazvláštní barevné kombinace a různé „chtěné fleky“ na snímku. Fotografie tak nabývá retro efektu, který je dnes velice žádaný. Najdou se ovšem i tací, kteří raději sází na kvalitní digitální snímky, ale zároveň by rádi měli fotografii ihned vyvolanou. Pro takové byly vytvořeny fotoaparáty, které mají krásný design podopající se tomu klasickému, uvnitř ale skrývá duši nového, chytrého digitálu. Jedná se o fotoaparáty, které vám, stejně tak jako staré polaroidy, vyvolají fotografii ihned po jejím pořízení, mají ale výhodu v tom, že snímek se vám zároveň ukládá na paměťovou kartu schovanou uvnitř těla. Snímky si tak můžete vyvolat a nebo také poschovat.
Ceny
Co se týká cenového rozpětí těchto mazlíčků, první zmiňované analogové fotoaparáty se pohybují v závislosti na značce a dostuponosti náhradních dílů a doplňků od 1000,- – 8000,- kč, polaroidy se pohybují od 1 400,- – 6000,- kč, zde rozhoduje spíše model, zmodernizované polaroidy se pohybují většinou okolo 3000,- – 4000,- kč.