Představte si, že jste právě dorazili domů z práce, a musíte si rychle odskočit na toaletu. Jakmile se posadíte na keramickou mísu, přemýšlíte nad tím, co si dopřejete k snědku, a těšíte se z toho, že máte v chladničce dostatek vhodných surovin na přípravu zeleninového salátu, a že se pustíte do výroby nějaké skvělé veganské luštěninové pochoutky. Jakmile však na záchodě spláchnete, mísa se zaplní až po okraj vodou, a ta se následně ani nehne. Nepomůže ani gumový zvon, a tak si jdete spravit náladu do kuchyně. Jakmile začnete omývat zeleninu, podobný příběh se odehraje v kuchyňském dřezu, který také odmítá propouštět vodu do odpadního potrubí.
Toto je typický příklad ucpané domovní kanalizace, kdy vám v domácnosti nepomohou běžné mechanické ani chemické čisticí prostředky, a je nutné volat na čištění kanalizace profesionály. Je to sice nepříjemné, ale nezbytné.
Tlaková voda – velmi časté je čištění kanalizačního potrubí tlakovou vodou. Ta žene před sebou vše, co tam nepatří, a co není vysloveně napevno připevněno k potrubí či armaturám. Tlak vody má ohromnou sílu a nasazují se na to speciální výkonné kompresory, které patří výhradně do rukou profesionálů. Amatérský kutil tu nemá šanci na úspěch a není ani žádoucí, aby se do takovéto akce pouštěl. Instalatéři navíc vyjíždí k takovýmto závadám v rámci havarijního servisu i v noci a o víkendech a svátcích.
Čisticí frézy – viděli jste někdy, jak se frézují vozovky? Odstraňuje se z nich poškozený asfalt a nahrazuje novým. Vyfrézovaná plocha je zároveň zbavená veškerých nečistot, které na vozovkách ulpívají, například guma z pneumatik, nánosy zeminy, kameny a štěrk, zbytky olejů a barev atd. S kanalizací se to provádí obdobným způsobem, fréze proráží nánosy bláta, kamenů, písku, kousky plastů a papíru a prorůstající kořínky keřů a stromů, pokud se tu objeví nějaká trhlina.